Skip to main content

Vyhodnocení IV. aukce cenných sortimentů

10. 2. 2023

Kroměříž, Zlínský: Více než 1400 kusů výjimečného dříví od 14 vlastníků vydražili zájemci na dalším ročníku aukce cenných sortimentů dříví, kterou na začátku února pořádala společnost Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.

Aukce se konala již počtvrté, opět v prostorách polesí Kroměříž, avšak letos poprvé využili lesníci také nově zajištěnou zpevněnou plochu v Holešově. Celkem bylo nabídnuto k prodeji 1 351 m³ dříví s průměrnou cenou vyšší než 10 000 Kč za m³. Své dříví v aukci nabízeli nejen Arcibiskupské lesy a statky Olomouc, ale také další lesnické subjekty z celé České republiky. Mezi dražiteli se naopak kromě českých dřevozpracovatelů objevili také kupující ze zahraničí.

,,I přes velmi dynamický vývoj na trhu se dřívím, kterého jsme byli v uplynulém roce svědky, se první letošní aukce vydařila nadstandardně. Věřím, že jak ve vztahu ke kupujícím, tak i k prodávajícím,“ komentuje úspěch první aukce Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o. v roce 2023 jednatel společnosti Ing. Arnošt Buček a dodává, že na výběr bylo celkem sedmnáct druhů dřevin.

,,Ze sortimentů převažovaly především dubové výřezy, ale v nabídce byly také jasany, ořešáky, modříny, jilmy, břeky, javory a další. Nejvyšší výsledné ceny v aukci dosáhl právě kvalitní dubový výřez. Kupující za něj byli ochotni dát 42 743 Kč/m³, “ doplňuje Ing. Arnošt Buček.

Průměrná cena se u veškerého draženého dubového dříví vyšplhala na 14 244,- Kč/ m³. Mezi nejcennější výřezy nejvíc zastoupených dřevin patřily ořešák černý 38 136 Kč/ m³, modřín opadavý 16 800 Kč/ m³, javor klen 14 534 Kč/ m³, jilm habrolistý 12 681 Kč/ m³ nebo jasan ztepilý za 10 800 Kč/ m³. Zájemců z řad dražitelů byly více než dvě desítky.

„Naším hlavním cílem je, aby všichni vlastníci lesů dostali za své dříví adekvátní cenu a všichni zpracovatelé cenných sortimentů dříví u nás získali takové dříví, které pro svou práci potřebují. Spektrum nabídky bylo opravdu široké, nejen díky počtu druhů dřevin, ale i díky rozličným délkám a objemům jednotlivých sortimentů, aby si každý kupující mohl vybrat dle vlastních preferencí. Důležitou roli hrála také vysoká kvalita jednotlivých výřezů,“ vysvětluje jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Ing. Arnošt Buček s tím, že výnosy z aukce pomohou lesníkům pokrýt část nákladů na pěstební činnost a cennému dříví se naopak dostane odpovídajícího využití, ať už v podobě například uměleckých děl či nábytku.

Po skončení aukce připravily Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. společné setkání prodávajících zapojených do aukce a dalších zájemců z řad odborné lesnické veřejnosti spojené s vyhodnocením výsledků realizovaných sortimentů.

„Vzájemná setkání správců lesů a dalších dodavatelů dříví spojená s věcnou diskuzí vedou k zefektivnění organizace aukcí i k lepší přípravě samotných výřezů. Věříme, že i díky těmto krokům bude další aukce cenných sortimentů, která je plánována na 29. března, stejně úspěšná,“ uzavírá Ing. Arnošt Buček z Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o.

Joomla SEF URLs by Artio