Skip to main content

Prudký vítr lámal stromy i ničil majetek

30. 7. 2020

Zlínský kraj: Polámané stromy, poničené oplocenky a chybějící část střechy, takovou bilanci si na polesí Kroměříž ve správě Arcibiskupských lesů a statků Olomouc může na své konto připsat prudká bouře, která v úterý večer zasáhla východ republiky.

Silný vítr se podepsal především na oslabených jasanech, které dlouhodobě trápí zhoubné onemocnění chalára. Doposud lesníci v rámci polesí Kroměříž napočítali škody na více než třech tisících metrech krychlových dříví.

,,Na tyto nárazové větry, které doprovází letní bouřky, se bohužel připravit nelze. Od určité rychlosti větru padají všechny zasažené stromy, nejen ty oslabené. Proto je důležité respektovat zákaz vjezdu do lesa, který má obzvláště v těchto chvílích důležité opodstatnění. Zákaz vjezdu do lesa není samoúčelný, ale chrání návštěvníky lesa i při takovéto události. Nedodržením zákazu lidé ohrožují nejen sebe, ale dostávají do nepříjemné situace i vlastníky a správce lesa,“ vysvětluje jednatel Arcibiskupských lesů Ing. Petr Skočdopole.

Drtivá většina škod vznikla na sedmisethektarovém úseku Zámeček v Bílanech u Kroměříže.

,,Bouře se zde prohnala kolem osmé hodiny večerní a polámala nejen oslabené jasany, ale i duby či osiky. Celkem jsme doposud v tomto relativně malém úseku napočítali více než dva tisíce metrů krychlových popadaného dříví. Zbylé škody, ve výši zhruba jednoho tisíce metrů krychlových, se nachází nárazově na Chřibech,“ komentuje následky bouře vedoucí polesí Kroměříž Stanislav Hradílek a dodává, že popadané stromy zatarasily většinu lesních komunikací. ,,Ve středu ráno jsme odklidili hlavní trasy, abychom umožnili průjezd lesní technice a integrovanému záchrannému systému a nyní se soustředíme na odklízení zbytků. Návštěvníkům lesa proto doporučujeme maximální obezřetnost a v případě prudšího větru nedoporučujeme do lesa chodit vůbec,“ říká za závěr Stanislav Hradílek z Arcibiskupských lesů a statků Olomouc.

ČÍST DÁL

Více o polesí Kroměříž

Následky červnové bouře v Jeseníkách

 

Joomla SEF URLs by Artio