Skip to main content

Lesníci spočítali škody po červnových bouřích

24. 6. 2020

Prudké bouřky v průběhu června letošního roku postihly celou Českou republiku a nevyhly se ani polesím ve správě Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o. Některá polesí zaznamenala škody minimální, u jiných polesí lesníci definitivně zmapovali a vyčíslili škody až nyní.

 ,,Během přívalových dešťů 7. - 8. 6. 2020 došlo na polesí Domašov ke škodám na lesních cestách. Největší srážky spadly v povodí Studeného a Bukového potoka v okolí Malého klínu (1099 m.n.m).

Přívalový déšť změnil všechny lesní cesty, linky i pěšiny ve vodoteče. Soustředěný odtok vody rozebral a poškodil konstrukci několika lesních cest. Odneseny byly stovky metrů krychlových materiálu, který zmizel nenávratně hluboko v údolí. Největší škody utrpěla lesní cesta Nad vodopády.

Při druhém kole přívalových dešťů 21.6.2020 bylo zasaženo nejvíce polesí Rejvíz, méně polesí Vápenná. Srážkový úhrn za 24 hodin se pohyboval okolo 29 mm. Největší škody na lesních cestách jsou monitorovány v oblasti velkoplošných holin na Větné (800 m.n.m) a Příčné hoře (975 m.n.m).
Poškozeny byly lesní cesta Větrná, Nad Ovčínem, Výrová.

Drobné povodňové škody v podobě ucpaných propustků, lokálních nátrží a zanesených příkop se nachází na všech třech severních polesích Domašov, Rejvíz a Vápenná.
Celkově vzniklé škody se vyčíslují, ale už jen pouhé uvedení lesních cest do původního stavu si vyžádá náklady stovek tisíc Kč," okomentoval následky bouře referent stavebních oprav a investic Ing. Ondřej Truneček.

S prudkou bouří se potýkalo také polesí Mírov, kterému se naštěstí velké škody vyhnuly. Více si můžete přečíst ZDE.

ČÍST DÁLE

Ukázat na mapě

Více informací o polesí Domašov

Více informací o následcích bouřek v lesích ve správě Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o.

 

 

Joomla SEF URLs by Artio