Pojďme zalesnit Hostýnské vrchy

4.10. 2021

Rajnochovice, Zlínský kraj: Po roční pauze, způsobené protipandemickými opatřeními, lákají opět lesníci na osvětovou akci „Pojďme zalesnit Hostýnské vrchy, která se uskuteční 9. října na kalamitní holině v Rajnochovicích ,,U Chaloupky“. Zájemci společně s lesníky z Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o. pomohou založit nový les v místech, kde řádil kůrovec a zároveň se dozví informace o základních pravidlech výsadby.

 

ORGANIZAČNÍ INFORMACE K AKCI ZDE

,,Rádi bychom dobrovolníkům umožnili podílet se vlastní prací na společenské zodpovědnosti za životní prostředí. Aby se po několika letech, když se na místo opět vydají, viděli výsledky své snahy: mladý a silný les. Vzít do ruky motyku, správně vykopat jamku a uložit sazenici, to je mnohem silnější zkušenost, kterou žádný zprostředkovaný zážitek nenahradí,“ uvádí Mgr. Dagmar Obšilová z Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o., které akci pořádají.

Na veřejnou výsadbu lesníci připravují kombinaci několika druhů dřevin, aby se mladé stromky dobře uchytily a vyrostl z nich odolný les.  ,,V minulosti naši předkové v největší míře vysazovali smrky, kterým se v tehdejších podmínkách dařilo lépe než dnes a na jejich dřevu byla závislá většina obyvatel. Dnes, při zvyšující se průměrné teplotě, nižšímu úhrnu srážek a jiném socioekonomickém kontextu, měníme strategii hospodaření v lesích. K tomu se váže i výběr dřevin, při kterém volíme specifické kombinace přímo ušité na míru prostředí,“ vysvětluje Ing. Arnošt Buček, jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.ro. a dodává, že také v případě akce „Pojďme zalesnit Hostýnské vrchy“ zkušení lesníci rovněž vybrali ideální kombinaci dřevin s převahou buku,“ doplňuje Ing. Arnošt Buček.

Společné zalesňování odstartuje příští sobotu v 10:00 hodin a potrvá až do odpoledních 15:00 hodin. Na místo bude možné dorazit buď pěšky, nebo osobním automobilem po příjezdové cestě směrem od obce Rajnochovice.

,,Na místě bude připravena odstavná plocha pro osobní automobily. Závěrečný úsek silnice před zalesňovací plochou je poměrně úzký, chtěli bychom proto poprosit řidiče o opatrnost a ohleduplnost vůči chodcům,“ uzavírá Dagmar Obšilová.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________

Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. pečují o více než 42 tisíc hektarů církevních lesů převážně na území Zlínského a Olomouckého kraje. Lesníci každoročně vysadí miliony druhově pestrých sazenic. Například jen v uplynulém roce zalesnili 7 milionů stromků, z nichž nadpoloviční podíl tvořily listnaté druhy. Kromě umělé výsadby maximálně podporují také přirozenou obnovu lesa.

 

ČÍST DÁLE

Pozor na špatné parkování, varují lesníci

Exkurze v Klokočné

 

 

Joomla SEF URLs by Artio