Následky bleskové povodně na polesí Domašov

19. 7. 2021

Blesková povodeň, která v průběhu neděle zasáhla Jesenicko, způsobila Arcibiskupským lesům a statkům Olomouc s.r.o. škody v řádech milionů korun.

UPOZORNĚNÍ PRO TURISTY! Na turistické modré stezce směrem na Vysoký vodopád je stržená cesta, vyhněte se prosím této lokalitě.

Nejvíce poničeny jsou lesní cesty, které tvoří stěžejní infrastrukturu při boji s kůrovcem a obnovou lesa. Velká voda se prohnala budovou polesí v Domašově-Bělé pod Pradědem, kde zaplavila přízemí budovy, poškodila zeď a zplundrovala zahradu s parkovištěm.

Foto: Budova polesí Domašov během bleskové povodně

,,Konkrétní vyčíslení zatím nemáme, kolegové se nyní podílejí na odklízení škod a zároveň musí zajistit běžný lesnický provoz. Přesto, že situace u budovy polesí vypadala hrozivě, voda sahala až k okenním parapetům a brala s sebou kus cesty, břeh řeky a málem i služební auta, největší škody vznikly přímo v lese, především v lokalitě Malý Klín. Zde povodeň kompletně zničila asfaltovou cestu a velké množství štěrkových cest, které jsou velmi důležité pro lesní hospodaření. Následkem podemletí vodou utrpělo také několik mostů a poškozeny byly i lesní porosty," předběžně komentuje škody po červencových povodních Ing. Arnošt Buček, jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o.

Foto: lesní cesta se proměnila v řeku

Foto: voda odnesla cestu

Během průtrže naštěstí nebyl nikdo zraněn, ačkoliv v době velkého přívalu vody byl jeden ze zaměstnanců přímo v budově polesí. Díky jeho rychlému zásahu, při kterém utěsnil vstupní dveře do budovy, se podařilo zabránit úplnému zaplavení přízemí.

Foto: Budova polesí Domašov po opadnutí vody

foto: Hajný polesí Domašov odklízí následky bleskové povodně

ČÍST DÁLE:

Informace pro turisty u loveckých chat

Letní soutěž pro celou rodinu