Den otevřených lesů

20. 6. 2022

 

Kroměříž, Zlínský kraj: Jak vypadá práce hajného, dřevorubce nebo kočí v lese a co obnáší moderní hospodaření v lesích, to se mohli uplynulou sobotu dozvědět návštěvníci prvního ročníku Dne otevřených lesů na polesí Kroměříž Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o. Na celodenní akci pro celou rodinu nechybělo ani pásmo lesní pedagogiky či vystoupení sokolníka.

,,I přes horké počasí k nám zavítalo velké množství návštěvníků všech věkových kategorií a většina z nich se zapojila také do soutěžního pásma lesní pedagogiky, kde se mohli seznámit s lesním biotopem a funkcemi lesa, dozvěděli se něco o myslivosti, houbách a v neposlední řadě o včelách a včelaření, které k lesu neodmyslitelně patří,“ komentuje akci na polesí Kroměříž jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o. Ing. Arnošt Buček a dodává, že lesní pedagogiku obohatila i stanoviště, které připravili studenti Střední lesnické školy v Hranicích a učni ze Střední odborné školy sv. Jana Boska v Kroměříži.

Na návštěvníky akce čekalo také tematické občerstvení, zvěřinový guláš a pivní speciál Lesmistr, dochucovaný smrkovými a jedlovými výhonky.

,,Našim cílem bylo představit široké veřejnosti co nám les dává a jak o něj naopak my lesníci pečujeme. K tomu patří i netradiční produkty, které lze z lesa získat, například lesní pivo,“ uzavírá Ing. Arnošt Buček z Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o.

Osvětová akce Den otevřených lesů byla součástí celorepublikové kampaně Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů. V jeden den se po celé České republice uskutečnily zábavně vzdělávací programy o lese a udržitelném lesním hospodaření, které pořádali soukromí vlastníci a správci lesa.

 

 

Žehnání Pily Vápenná

13. 6. 2022

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner v pátek 10. června 2022 slavnostně požehnal Pile Vápenná společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. (ALSOL). Slavnostního aktu se zúčastnili také zástupci Olomouckého kraje v čele s hejtmanem Josefem Suchánkem, starostové přilehlých měst a obcí či zástupci dodavatelských společností, které pomohly uvést pilařský závod do provozu.

Pila Vápenná zahájila svůj provoz na jaře loňského roku. Předcházela tomu více než devítiměsíční kompletní výstavba moderního a funkčního areálu, který zahrnuje odkorňovací linku, vysoce moderní pilnici s obousměrnou pásovou pilou, brusírnu, budovu sušárny s výkonným kotlem, který spaluje nevyužité zbytky z provozu pily a v neposlední řadě také funkční administrativní budovu se zázemím pro dělníky, jídelnou a kancelářemi.

„Slavnostní požehnání pile panem arcibiskupem je pro nás pomyslnou tečkou za náročnou výstavbou areálu a dynamickým procesem zahájení provozu, se kterým se svezlo vychytávání procesních nedostatků i bouřlivý vývoj na trhu se dřívím spolu s protiepidemickými opatřeními,“ komentuje jednatel ALSOL Arnošt Buček.

Pila Vápenná je koncipovaná na roční pořez ve výši téměř 60 tisíc metrů krychlových dříví ve dvousměrném provozu, přičemž v loňském „testovacím“ roce se podařilo pořezat téměř 40 tisíc metrů kubických smrkového dříví, především z lesů v blízkém okolí.

„Jsme rádi, že i po loňském turbulentním období pila obstála a mohli jsme se zde sejít s těmi, kteří nesou svůj podíl na tomto úspěchu,“ uzavřel Arnošt Buček z ALSOL.

Pila Vápenná, kterou provozují Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. zpracovává dříví z především z blízkého okolí a dává tak přidanou hodnotu surovému dřevu, které mění na stavební či truhlářské sortimenty. Pilařský závod zaměstnává více než třicet lidí z regionu ve dvousměnném provozu.

Poškodit správce lesů je jednoduché. Zodpovědnost za následky je v nedohlednu.

25. 5. 2022

Rejvíz, Olomoucký kraj: Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. se dlouhodobě potýkají s nepravdivými, zavádějícími až lživými nařčeními, které lesníkům výrazně komplikují práci při lesním hospodaření a boji s kůrovcovou kalamitou. V posledních dnech však došlo k závažnému poškození pověsti práce lesníků i správců Chráněné krajinné oblasti Jeseníky (dále jen CHKO) ze strany ekologického aktivisty a veřejného média, které bez vyjádření správců lesa a získání objektivních faktů vydalo nepravdivou zprávu o lesním hospodaření v CHKO Jeseníky. 

Číst dál: Poškodit správce lesů je jednoduché. Zodpovědnost za následky je v nedohlednu.

Joomla SEF URLs by Artio