Skip to main content

Týden lesů

Praha, 6. května 2021 (tisková zpráva SVOL, lesnipedagogika.cz)

 Letošní, v pořadí již čtrnáctý, ročník Týdne lesů, který se tradičně odehrává v květnu, bude věnován nenahraditelné úloze lesů při ochlazování světa kolem nás. Letošní oslavy svátku lesů, jež organizuje pracovní skupina lesních pedagogů při Ministerstvu zemědělství ČR, však budou probíhat kvůli pandemické situaci bez kontaktních akcí. Lesní pedagogové proto připravili pro učitele na prvním stupni základních škol karty s aktivitami pro děti a pro veřejnost interaktivní mapu s tipy na výlety.

 Lesní pedagogové chtějí oslovit především nejmladší generaci, aby ji upozornili na téma, které je v době klimatických změn zvláště aktuální – na roli, kterou lesy sehrávají při ochlazování planety. „Chceme, aby se především mladá generace zamyslela nad tím, kde je jim v parném dni lépe, zda v klimatizované místnosti, či ve stínu stromů, které ochlazují klima bez spotřeby elektřiny, a navíc produkují kyslík a ukládají skleníkové plyny,“ upozornila Ing. Bc. Radka Stolariková, Ph.D., ředitelka střední lesnické školy a členka pracovní skupiny, která koordinuje lesní pedagogiku v České republice.

S ohledem na to, že pandemická situace neumožňuje lesním pedagogům pořádat hromadné akce pro veřejnost, zaměří se ve svých aktivitách na děti prostřednictvím jejich učitelů a také rodičů. Pro pedagogy tak zveřejňujeme sadu karet, aktivit pro děti z 1. stupně základních škol. Rodiče pak chceme oslovit mapou v aplikaci Google s tipy na výlety do českých a moravských lesů. „Průměrný Čech navštíví podle průzkumů za rok les asi 20krát. Naším hlavním cílem tak je dostat lidi, především děti, v této složité době z domova a od počítačů do jarní přírody. A mapa by jim měla dát náměty, kam se vypravit,“ dodala Radka Stolariková.

Mapu s tipy na výlety najde veřejnost zde.

Do projektu lesní pedagogiky se zapojuje stále větší počet nestátních vlastníků lesa. „Vedle klimatické a rekreační funkce poskytují lesy také řadu dalších ekosystémových služeb, produkují obnovitelnou surovinu a mají velký význam pro zaměstnanost a rozvoj venkovských oblastí.  Na rozdíl od některých evropských zemí jsou v České republice lesy veřejnosti přístupné bez ohledu na to, kdo je jejich vlastníkem. Vlastníci nestátních lesů proto právem očekávají, že se návštěvníci při vstupu do lesa budou skutečně chovat jako na návštěvě a budou respektovat, že les je i místem, kde se pracuje.  Obzvlášť v současné době, kdy lesníci bojují s kůrovcovou kalamitou, snaží se uchránit maximum lesů, odstraňují suché porosty, které by mohly ohrozit návštěvníky lesa, a ve velkém obnovují kalamitní plochy, " doplňuje Ing. Marie Růžková, tajemnice SVOL.

ČÍST DÁLE

Pronájem loveckých chat opět spuštěn

Zahájení provozu na pile ve Vápenné

 

 

Joomla SEF URLs by Artio