Upozornění k pronájmu loveckých chat

16. 7. 2021

Zvýšený pohyb lidí v lese a narůstající agresivita některých turistů přidávají vrásky lesníkům, kteří již několikrát museli řešit konflikt u loveckých chat.

 ,,Před nedávnem si u nás mladá rodina pronajala loveckou chatu v Jeseníkách. Když však přišli na místo, natrefili před chatou na skupinku bivakujících turistů, kteří jim spálili nachystané dříví a nevybíravě jim dávali najevo, že tohle místo si zrovna zabrali oni. Než jsem stihl přijet, abych situaci vyřešil, bivakující turisté beze slova odešli a nechali za sebou pouze hromadu odpadků,“ popisuje příklad situace s neohleduplnými turisty vedoucí polesí Domašov Bc. Jan Ťulpík, který má část loveckých chat na starosti.

Lesníci proto vyzývají návštěvníky lesa, aby respektovali soukromí dočasných obyvatel loveckých chat, kteří si řádně zajistili pronájem.

,, Slušní návštěvníci lesa, kteří se pohybují zejména po turistických trasách a dodržují pravidla pobytu v lese, jsou u nás vždy vítáni. Problém je s neohleduplnými turisty, kteří nerespektují soukromí dočasných obyvatel loveckých chat, jež využili jejich pronájmu,“ uvádí jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o. Ing. Arnošt Buček a dodává: ,,Vzít si připravené dříví od lovecké chaty a udělat si na něm večeři je stejné, jako přijít k cizímu člověku na zahradu a pobrat si jeho zásoby na zimní vytápění. To, že lovecké chaty nejsou oplocené neznamená, že se nejedná o soukromý majetek,“ doplňuje.

,,Podobné situace se naštěstí nestávají příliš často a ve většině případů se lze s lidmi přátelsky domluvit, což je nejlepší řešení pro obě strany, uzavírá Ing. Arnošt Buček.

Loveckou chatu ke krátkodobému pronájmu si zájemci mohou vybrat ZDE

ČÍST DÁLE

Letní soutěž Poklady Arcibiskupství olomouckého

Navrhované vládní opatření může komplikovat pohyb techniky v lese