Cukroví do krmelce nepatří, varují lesníci

24. 12. 2020

Pečení cukroví, krájení jablek, ale třeba i přispění do krmelce a zdobení stromku pro lesní zvěř, patří pro některé rodiny k tradičním vánočním zvykům. Lidé tak přilepší hladové zvěři v období vegetačního klidu a zároveň vyrazí společně do lesa. Laické přikrmování však s sebou nese různá úskalí a nevhodná potrava může zvěři velmi uškodit.

 

,,Plesnivé ovoce, shnilé seno či vánoční cukroví. I takto lidé, snad v dobré víře, mnohdy přispívají zvěři do krmelců. Přitom netuší, jaké závažné zdravotní problémy mohou zvěři způsobit. Ať už se jedná o různé koliky, překyselení trávicího traktu, nebo jiné zažívací obtíže, které mohou skončit až uhynutím zvířete,“ vysvětluje referent ochrany lesa a myslivosti Ing. Petr Rolinc ze společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc.

Přesto lesníci i myslivci rádi přivítají zájem široké veřejnosti o dění v lese a při zájmu o laické přikrmování doporučují obracet se přímo na hajného či příslušný myslivecký spolek.

,,V zimním období je lepší zvěři dávat suché krmivo a vyhýbat se šťavnatým plodům, jako jsou například čerstvá jablka či řepa, které po promrznutí mohou být potenciálně rizikové. Pozor je třeba dávat i u suché potravy, například tvrdého pečiva. U příkrmu je nutné dbát, aby pečivo bylo perfektně proschlé a pravidelně jej kontrolovat, jestli nenavlhlo, nebo nezačalo plesnivět. V žádném případě do krmelce nepatří makové, tvarohové, ořechové či jinak plněné pečivo,“ upozorňuje vedoucí polesí Chvalčov Vojtěch Zapletal.

Přispění do krmelce není jediným způsobem, jak přilepšit zvěři během zimních měsíců. Některé rodiny s dětmi vyráží do lesa, aby zvěři vedle krmelce ozdobily pomyslný vánoční stromek.

,,Je to už taková tradice, že s dětmi na Štědrý den vyrážíme ke krmelci, abychom vedle něj ozdobili stromek sušenými jablky a pod něj naházeli žaludy a kaštany. Během toho mimo jiné zkontroluji i krmelec a stav lesa,“ popisuje Bc. Petr Dvořák z Arcibiskupských lesů a statků Olomouc a dodává, že na Štědrý den a v první svátek vánoční je navíc mysliveckým zvykem, že se zvěř neloví.

,,V případě, že by si lidé chtěli také „ozdobit“ vánoční stromek v lese, musí myslet na to, aby nezávadné pochutiny pro zvěř zavěsili na větve bez užití provázků či dokonce kovových háčků, uzavírá Bc. Petr Dvořák z Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o.

ČÍST DÁLE:

Vánoční přání

Nová lesní školka na polesí Kroměříž