Následky kalamity jako téma odborné exkurze

27. 10. 2021

Zpracovávání kůrovcového dříví v novém pilařském závodu i hospodaření v lesích Arcibiskupství olomouckého, taková byla hlavní témata odborné exkurze pro členy regionální olomoucké pobočky Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL).

Akci společně uspořádaly Arcibiskupské lesy a statky Olomouc a město Zlaté Hory ve spolupráci se SVOL-Olomoucký kraj. Odborné exkurze se zúčastnily čtyři desítky lesníků, převážně z řad majitelů a správců soukromého nebo obecního lesa.

foto: exkurze pro regionální členy SVOL v areálu polesí a Pily Vápenná, archiv ALSOL

První část exkurze byla věnována přednášceo hospodaření Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o. ve stínu kůrovcové kalamity, kterou představil jednatel společnosti Ing. Arnošt Buček. V návaznosti na přednášku proběhla prohlídka nově vybudovaného pilařského závodu ve Vápenné, kde lesníci nechávají zpracovávat kůrovcové dříví z lesů v blízkém okolí.

foto: prohlídka Pily Vápenná, archiv ALSOL

Po prohlídce pily se lesníci vydali přímo do terénu na lokality nejvíce postižené kůrovcovou kalamitou. První trasa vedla po lesních majetcích města Zlaté Hory, závěrečná část exkurze patřila kalamitním plochám na polesí Rejvíz ve správě Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o. Vzájemná spolupráce při sdílení poznatků a zkušeností napříč vlastníky a správci lesního majetku jsou důležitým aspektem v udržení kvalitního a dlouhodobě udržitelného hospodaření v lese.

foto: část exkurze proběhla přímo v terénu, archiv ALSOL

ČÍST DÁLE:

Zprávy ze SVOL: o kompenzacích

Odborná exkurze v ŠLP Křtiny

První setí žaludů v lesní školce v Kroměříži

Joomla SEF URLs by Artio