Pila Vápenná jede od poloviny října na ostro, zkušební provoz ukončila úspěšná kolaudace

Vápenná, Olomoucký kraj: Od poloviny října letošního roku pilařský závod ve Vápenné, který provozují Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o., přechází ze zkušebního do ostrého provozu.

Po více než šesti měsících testovacího fungování, kdy provozovatelé Pily Vápenná odlaďovali nedostatky a optimalizovali vnitřní i vnější procesy výroby, odstartovali ostrý provoz. Zahájení ostrého fungování pily stvrdilo ve čtvrtek, 14. října, také razítko stavebního odboru v Javorníku, které tak definitivně uzavřelo kolaudační řízení s pozitivním výsledkem.

ilustrační foto: Budova pilnice Pily Vápenná, archiv ALSOL

,,Když jsme započali s budováním pily, věděli jsme, že nás čeká dlouhá a náročná cesta, než z pořezové linky vyjede první řezivo. Po zprovoznění pily nás další měsíce již za provozu čekalo vylaďování procesů k zefektivnění výroby, logistiky i administrativy,“ uvedl Ing. Arnošt Buček, jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o. a zároveň dodal, že s kladným uzavřením kolaudačního řízení končí jedna náročná etapa Pily Vápenná a nyní se provozovatelé mohou ještě intenzivněji zaměřit na budování výrobního potenciálu.

ilustrační foto: Budova pilnice Pily Vápenná, archiv ALSOL

,,Zbudováním zcela nové a moderní Pily Vápenná jsme chtěli vložit přidanou hodnotu do dříví z námi spravovaných lesů,“ uzavřel Ing. Arnošt Buček.

Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. spravují více než 42 tisíc hektarů lesa ve vlastnictví Arcibiskupství olomouckého a dalších spřízněných církevních subjektů. Na začátku roku 2021 spustily provoz zcela nového pilařského závodu v srdci Rychlebských hor, kde zaměstnávají desítky lidí z regionu, kteří na pile pomáhají zpracovávat kůrovcové dříví z přilehlých lesů. Produkty z Pily Vápenná slouží především ke stavebním účelům, ale také nábytkářskému a truhlářskému průmyslu.

 

ČÍST DÁLE:

Memorandum s Mendelovou univerzitou

Dobrovolníci pomohli zalesnit Hostýnské vrchy

Joomla SEF URLs by Artio