Lesníci z Arcibiskupských lesů sčítají škody po nedělní vichřici

Jeseníky: Škodu na desítkách tisících metrech krychlových dřeva způsobila prudká větrná kalamita v noci z neděle na pondělí, která zasáhla většinu území České republiky. V rámci polesí společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. jsou nejvíce postiženy lesní úseky na Jesenicku, konkrétně v okolí Rejvízu.

Popadané stromy zaměstnaly lesníky už od pondělního rána, kdy začali s intenzivním odklízením. Škody zatím vypočítali na čtyřicet tisíc metrů krychlových dřeva.

„Prudký vítr poškodil stromy i v blízkosti lesních cest a turistických tras, proto jsme ihned začali se zprovozněním cest a následným zpracováním polomů, které bude pokračovat ještě několik týdnů. Návštěvníci lesa by proto měli dobře zvážit vstup do kalamitních ploch a brát maximální zřetel na svou bezpečnost,“ upozorňuje ředitel společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc Ing. Petr Skočdopole a dodává, že nebezpečné jsou nakloněné či zavěšené stromy, ale i prasklé větve, kterých si běžný turista nemusí hned povšimnout.

Kromě navýšení rizika při vstupu do lesa se lesníci budou muset potýkat i s dalšími komplikacemi, které s sebou nedělní vichřice přinesla.

„V době, kdy máme plné ruce práce se zpracováváním kůrovcového dřeva, jsou nahodilé těžby po větrné smršti velkou komplikací. Navíc je důležité popadané stromy vyvést z lesa dříve, než nastane rojení kůrovce, pro kterého jsou takové vývraty ideálním místem k rozmnožení,“ vysvětluje Ing. Petr Skočdopole, který vidí jako nejzazší termín pro odklizení všech vyvrácených stromů z lesa do konce dubna letošního roku.

 

Foto: Následky vichřice se nevyhnuly ani ústředí společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc na Svatém Kopečku u Olomouce. V zahradě u Prečanovy vily, kde sídlí ústředí společnosti, došlo ke třem vývratům.

Joomla SEF URLs by Artio