Rejvíz: Běh na lyžích, střelba ze vzduchovky, ale především - příspěvek na dobrou věc. V takovém duchu se ponese další ročník Zlatohorské Magistrály, která startuje příští sobotu, 23. února, a svou trasou povede i přes polesí Rejvíz, které spravují Arcibiskupské lesy a statky Olomouc. Výtěžek ze sportovní soutěže poputuje na dokončení rekonstrukce kostela sv. Anny v Horním Údolí.

,,Pro účastníky závodu máme připravenou biatlonovou trasu s délkou okruhu zhruba tři kilometry. Závodníci mají za úkol dvakrát projet okruh a vzduchovkou nastřílet co možná nejvíce bodů v terči. Děti do jedenácti let mají trasy kratší, naopak zdatnější sportovci se mohou utkat v kategorii „profi“, která obsahuje čtyři závodní okruhy,“ uvádí hlavní organizátor závodu Michal Gargulák a dodává, že na závěr bude pro účastníky připraveno občerstvení.

Výtěžek ze startovného darují organizátoři na opravu kostela sv. Anny v Horním Údolí. Jedná se tak o již druhý kostel, který se i za pomocí sportovců podařilo zrekonstruovat.

,,Když jsme v minulosti začínali s pořádáním závodů, oslovilo nás občanské sdružení v Dolním Údolí, zda bychom nepřispěli na obnovu kostela sv. Acháce. Od té doby jsme výtěžky ze závodu horských kol i ze závodu běžek věnovali na opravu tohoto kostela, který se podařilo úspěšně dokončit a dnes v něm probíhají mše, koncerty, výstavy a další podobné akce,“ vysvětluje Michal Gargulák.

Po úspěšné obnově kostela sv. Acháce přišel na řadu kostel Sv. Anny v Horním Údolí.

,,Všichni jsme věděli, že v lese v Horním Údolí je kostel sv. Anny ve velmi špatném stavu, o kterém jsme často hovořili, jaká je to škoda, že tohle krásné místo je v zapomnění. Jednoho dne přišel kamarád s nápadem, že by si přál kostel opět oživit. Slovo dalo slovo a kostel začal nabývat nové podoby,“ pochvaluje si Michal Gargulák s tím, že za opravou kostela stojí spousta práce místních obyvatel, chalupářů, nadšenců a hlavně sponzorů, kteří se na tom podílí, včetně účastníků závodu, jejichž startovné putuje na nákladné opravy.

Závod startuje 23. 2. 2019 v 9:00 v Horním Údolí u lyžařského vleku.

 

Veškeré informace o závodě naleznete na stránkách www.zlatohorskamagistrala.cz

 

SVOL - komora církevních lesů, jejíž součástí jsou také Arcibiskupské lesy a statky Olomouc, podpořila společné prohlášení profesních lesnicko-dřevařských organizací o rizicích, které může přinést podceňování dopadů extrémního sucha a s ním spojené přemnožení kůrovce.

"Lesnická výzva", jak zní název společného prohlášení, vyzývá politickou reprezentaci k aktivnímu a zodpovědnému řešení této situace a poprvé od roku 1989 žádá český stát o významnější podporu a přijetí účinných opatření.

Více informací naleznete na stránkách www.lesnickavyzva.cz

Střední odborná svatého Jana Boska, kterou v Kroměříži zřizuje Arcibiskupství olomoucké, vyhlašuje první kolo přijímacího řízení pro školní rok 2019/2020.

Zájemci o studium se mohou hlásit do čtyř učebních oborů se zaměřením lesní mechanizátor, opravář lesnických strojů, zemědělec - farmář a zahradník.

V přijímacím řízení í do tříletých oborů, zakončených výučním listem, rozhoduje dosavadní prospěch a výsledek motivačního pohovoru.

Více informací naleznete na webových stránkách školy: Střední odborná škola Svatého Jana Boska.

foto: Odborná praxe studentů v lese, foto: archiv ALSOL s.r.o.

Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. uzavřely na konci ledna závazné Memorandum s Klubem českých turistů o podpoře značení turistických stezek. Dohodu o spolupráci podepsal místopředseda KČT Ing. Zdeněk Cabalka a jednatel společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc Ing. Petr Skočdopole.

Memorandum s Klubem českých turistů je ujednáním o vzájemné spolupráci v podpoře cestovního ruchu na pozemcích, které spravuje společnost Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.

„Naše společnost v letošním roce podpoří KČT částkou padesáti tisíc korun, která poputuje především na obnovu turistického značení především v oblastech postižených kalamitní těžbou.

Turistické značení má v České republice dlouholetou tradici.  Z mého pohledu má nezastupitelnou funkci při usměrňování pohybu veřejnosti v krajině jak v chráněných území, tak i v rámci hospodářského lesa,“ vysvětluje Ing. Petr Skočdopole, jednatel společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc.

S obnovou turistických značek a rozcestníků začne KČT hned na začátku jarního období. Kompletní síť turistických stezek, značených KČT lze nalézt v turistických mapách edice KČT.

I v letošním roce se naši lesníci z polesí Mírov účastnili tradičních Lyžařských soutěží lesníků ČR, které se uskutečnily ve dnech 24. - 27. ledna v Novém Městě na Moravě. Na stupínek vítězů se dostali hned tři z celé výpravy.

,,Závod se skládal z obřího slalomu, který se konal na sjezdové trati Harusák a běžeckého závodu se střelbou ve známé Vysočina aréně. Závodníci, kteří jeli oba závody, byli navíc hodnoceni také v kombinaci," popisuje lyžařské soutěže jeden z úspěšných závodníků Ing. Tomáš Lenhart z polesí Mírov a dodává, že mírovští lesníci měli svého zástupce v několika věkových věkových kategoriích. Navíc se mohli pochlubit i soutěžící z řad něžného pohlaví.

Celkem si lesníci z polesí Mírov odvezli sedm medailí:

Ing. Marta Urbanová – obří slalom 2. místo, běh na lyžích 3. místo a kombinace 2. místo v kategorii "ženy 31 až 40 let"

Ing. Tomáš Lenhart – obří slalom 3. místo a kombinace 2. místo. v kategorii "muži do 30 let"

Jiří Pchálek – obří slalom 2. místo a kombinace 3. místo. v kategorii "muži 51 až 60 let"

,,Tyto dny nebyly pouze o lyžování, ale hotel Medlov, kde jsme byli ubytovaní, se stal místem setkání se známými z řad kolegů, spolužáků a dalších účastníků závodu a také zde probíhaly společenské večery formou přednášek s lesnickou tématikou. Sobotní večer byl zakončen vyhlášením vítězů a poté měli pořadatelé připravenou hudbu k tanci i poslechu," uzavírá Ing. Tomáš Lenhart z polesí Mírov.

foto: Archiv polesí Mírov

20190126 095504

Kontaktujte nás

Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.
Dvorského 5/17, 779 00 Olomouc - Svatý Kopeček

Kontakt na sekretariát +420 733 742 099

Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.
© 2017, Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.        #AGENTura Weboo