Skip to main content

Den otevřených lesů vyvrátí mýty o lesnictví

23. 5. 2022

Vysvětlit nejčastější mýty, kterým veřejnost v souvislosti s hospodařením v lesích podléhá. To je jeden z hlavních záměrů, se kterým Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL), pořádá akci „Den otevřených lesů“.

Akce proběhne 18. června 2022 na 48 nestátních lesních majetcích po celé republice a je určena pro širokou veřejnost.

„Vlastníci lesů se prakticky denně setkávají s tím, že si veřejnost nedokáže představit, co v praxi obnáší pojem hospodařit v lese. Mnoho návštěvníků lesa například vůbec netuší, že lesníci se při péči o les řídí hospodářským plánem. Lidé mají často pod vlivem neúplných informací nebo až dezinformací představu, že by lesy měly být kompletně ponechány přírodě, aby si lidově řečeno – pomohla sama. Nevědí, že takové lesy by do budoucna nemohly plnit tři základní funkce, které od nich celá společnost očekává: enviromentální, sociální a ekonomickou. Nehledě na to, že by vypadaly úplně jinak, než jsme po staletí zvyklí,“ vysvětluje předseda SVOL Jiří Svoboda a doplňuje: „Rozhodli jsme se proto vytvořit si příležitost, v rámci níž bychom veřejnosti ukázali příklady dobré praxe trvale udržitelného hospodaření v lese, zprostředkovali reálný zážitek a odpověděli i na případné otázky. Jménem všech členů SVOL bych veřejnost na Den otevřených lesů rád pozval. Mimořádně nás těší i fakt, že naše akce zaujala ministra zemědělství Zdeňka Nekulu, který avizoval návštěvu Městských lesů Znojmo. Shodneme se mimo jiné v pohledu na význam práce lesníků i na to, že o budoucnosti našich lesů se rozhoduje nyní.“

Akce „Den otevřených lesů“ proběhne na území celé republiky na více než čtyřech desítkách soukromých, obecních i církevních majetků. Návštěvníky lesů čekají v rámci komentovaných procházek nejen setkání s vlastníky, ale také ukázky práce lesníků od zalesňování, přes péči o lesní porosty různého stáří až po těžbu, zábavné úkoly pro děti i dospělé, prohlídky vybraných objektů apod. Interaktivní mapu přihlášených majetků a podrobnosti k programu najdete na www.denotevrenychlesu.cz

Do akce Den otevřených lesů se v sobotu 18. června připojují také Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o., které v rámci polesí Kroměříž v Bílanech u Kroměříže chystají celodenní program pro celou rodinu.

,,Pro návštěvníky máme připravenou zhruba hodinovou komentovanou vycházku po lese s lesníkem, kde se lidé seznámí s prací hajného, dřevorubce, kočího či traktoristy. Mimo komentované vycházky čeká na příchozí také bohatý program lesní pedagogiky, vystoupení sokolníka, malování na obličej a spoustu dalšího. Zájemci mohou navíc ochutnat zvěřinový guláš či pivo Lesmistr, které je připravováno z výhonků jehličnatých stromů." Veškeré informace o programu naleznete ZDE.

ČÍST DÁLE:

Exkurze na polesí Chvalčov

Lesní pedagogika u ALSOLu