Skip to main content

Žehnání Pily Vápenná

13. 6. 2022

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner v pátek 10. června 2022 slavnostně požehnal Pile Vápenná společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. (ALSOL). Slavnostního aktu se zúčastnili také zástupci Olomouckého kraje v čele s hejtmanem Josefem Suchánkem, starostové přilehlých měst a obcí či zástupci dodavatelských společností, které pomohly uvést pilařský závod do provozu.

Pila Vápenná zahájila svůj provoz na jaře loňského roku. Předcházela tomu více než devítiměsíční kompletní výstavba moderního a funkčního areálu, který zahrnuje odkorňovací linku, vysoce moderní pilnici s obousměrnou pásovou pilou, brusírnu, budovu sušárny s výkonným kotlem, který spaluje nevyužité zbytky z provozu pily a v neposlední řadě také funkční administrativní budovu se zázemím pro dělníky, jídelnou a kancelářemi.

„Slavnostní požehnání pile panem arcibiskupem je pro nás pomyslnou tečkou za náročnou výstavbou areálu a dynamickým procesem zahájení provozu, se kterým se svezlo vychytávání procesních nedostatků i bouřlivý vývoj na trhu se dřívím spolu s protiepidemickými opatřeními,“ komentuje jednatel ALSOL Arnošt Buček.

Pila Vápenná je koncipovaná na roční pořez ve výši téměř 60 tisíc metrů krychlových dříví ve dvousměrném provozu, přičemž v loňském „testovacím“ roce se podařilo pořezat téměř 40 tisíc metrů kubických smrkového dříví, především z lesů v blízkém okolí.

„Jsme rádi, že i po loňském turbulentním období pila obstála a mohli jsme se zde sejít s těmi, kteří nesou svůj podíl na tomto úspěchu,“ uzavřel Arnošt Buček z ALSOL.

Pila Vápenná, kterou provozují Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. zpracovává dříví z především z blízkého okolí a dává tak přidanou hodnotu surovému dřevu, které mění na stavební či truhlářské sortimenty. Pilařský závod zaměstnává více než třicet lidí z regionu ve dvousměnném provozu.