Skip to main content

Aukce překonala český rekord

30. 1. 2024  (Tisková zpráva)

Aukce cenných sortimentů dříví Arcibiskupských lesů a statků Olomouc překonala český rekord

Dne 30.1.2024 proběhlo v Holešově vyhodnocení aukce cenných sortimentů dříví, kterou pořádaly Arcibiskupské lesy a statky Olomouc. Na v pořadí již VI. aukci bylo nabízeno celkem 1 022,02 m3 dříví, z čehož bylo úspěšně prodáno 981,03 m3. V aukci nabízelo své nejcennější dříví celkem 15 vlastníků lesa a úspěšných dražitelů z řad kupců bylo více než 20.

  

O velkém zájmu kupujících svědčí zejména průměrná cena draženého dříví, která dosáhla 13 822 Kč/m3. Nejvíce zastoupenou dřevinou na aukci byl dub s celkovým objemem 683 m3. U 40 nabízených sortimentů přesáhla výsledná cena 1000 €/m3, což značí významný úspěch této aukce.

Nejvyšší jednotkové ceny dosáhl výřez dubu letního, a to 47 040 Kč/m3, čímž byl překonán český rekord v ceně dříví na aukci. Tento konkrétní výřez o objemu 5,22 m3 původem z lužního lesa u Kroměříže měl absolutní hodnotu 297 114 Kč. Úspěšným dražitelem byl významný český zpracovatel dříví, čímž přidaná hodnota zůstane v České republice. Tato skutečnost také svědčí o kvalitě tuzemského dřevozpracujícího průmyslu.

Ing. Arnošt Buček, jednatel společnosti, k tomu uvedl:

"S výsledkem aukce cenných sortimentů dříví jsme více než spokojeni. Potvrzuje se nám nejenom kvalita nabízeného dříví, ale především se ukázala výborná příprava aukce, jejíž úroveň se rok od roku zvyšuje. Rád bych poděkoval všem vlastníkům lesů, kteří nám dali důvěru a dodali do naší aukce své vlastní dříví. Všem nám záleží na co nejlepším zhodnocení našeho dříví a tato aukce umožňuje propojit nejkvalitnější dříví správců lesů s těmi zpracovateli, kteří ho umějí náležitě ocenit.

Další, v pořadí VII., aukce dříví Arcibiskupských lesů a statků Olomouc je plánována na 14. března 2024 v Chropyni. Před samotnou aukcí bude veřejnosti umožněna prohlídka dříví už od 7. března 2024.

Joomla SEF URLs by Artio