Seno a sezónní ovoce do krmelce patří, pozor však na pečivo, varují lesníci

Doba přikrmování lesní zvěře je v plném proudu a kromě myslivců či lesníků přispívá do krmelců i laická veřejnost. Správně zvolená krmiva pro zvěř v zimních měsících významně přilepší, avšak pozor na nevhodná krmiva, která mohou zvěři spíše uškodit.

„Asi nejméně vhodným, ba i nebezpečným krmivem, které lidé dávají do krmelců, je pečivo. Ať už se jedná o celozrnné či sladké, obojí způsobuje zvěři závažné trávicí problémy, protože v tomto počasí i sušené pečivo záhy zvlhne a začne plesnivět a stává se tak vážným rizikem. Podobné problémy může spárkaté zvěři způsobovat i čisté pšeničné zrno, které může vyvolat různé koliky a další problémy v trávícím traktu“ vysvětluje referent ochrany lesa a myslivosti Ing. Petr Rolinc ze společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.

Naopak jiné druhy jadrných krmiv, ať už se jedná o oves, ječmen či kukuřici, jsou pro zvěř  stravitelná a zvěři neškodí. „Pro spárkatou zvěř je v krmelci potřeba kvalitní seno, nejčastěji jetelové nebo vojtěškové, které nesmí být zapařené či plesnivé. Tou nejlepší pochoutkou pro zvěř je pak naše sezónní ovoce a některá kořenová zelenina (jablka, mrkev, řepa). Exotické ovoce do krmelce rozhodně nepatří.,“ uzavírá Ing. Petr Rolinc a dodává, že v případě potřeby je vždy možné se obrátit na místní myslivce či lesníky, kteří určitě vždy rádi poradí a uvítají zájem a pomoc o péči o zvěř.

FOTO: Přikrmování a tradiční zdobení stromku pro zvěř na polesí Vápenná

Kontaktujte nás

Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.
Dvorského 5/17, 779 00 Olomouc - Svatý Kopeček

Kontakt na sekretariát +420 733 742 099

Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.
© 2017, Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.        #AGENTura Weboo