Skip to main content

Nedělní vichřice se prohnala lesy v okolí Mírova, lesníci nedoporučují vstup do lesa

31. 1. 2022

Silná vichřice, která se v neděli prohnala Českou republikou si na své konto připsala mimo jiné i škody v lesích Arcibiskupství olomouckého.

Nejvíce jich zaznamenali lesníci v okolí Mírova na Mohelnicku, kde vítr lámal stromy a ničil dráty elektrického vedení.

,,Lesníci vyčíslují způsobené škody na lesních porostech ve správě Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o., aktuálně se pohybujeme na čísle bezmála sedmnáct tisíc metrů krychlových dříví, z toho deset tisíc metrů kubických popadalo na polesí Mírov,“ uvedl Ing. Arnošt Buček, jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o. a dodal, že v průběhu pondělí lesníci intenzivně pracovali na odklízení škod a spolupracovali na obnově elektrických dodávek. Poškozeny nebyly pouze jehličnany, zhruba čtvrtinu škod tvoří listnaté stromy.

,,Na ostatních polesích, mimo polesí Mírov, jsou škody menší a poničené stromy jsou rozptýleny jednotlivě po celém lesním porostu. Jejich odklízení potrvá do konce března. Část stromů může mít navíc větrem poničenou stabilitu, ale to zjistíme až v dalším období,“ vysvětluje Ing. Arnošt Buček a dodává, že lesníci průběžně odklízí popadané stromy a mapují riziková místa v lese, kde hrozí pád kmene či větví.  ,,Upozorňujeme návštěvníky lesa, aby dbali maximální opatrnosti, nebo nejlépe vůbec nevstupovali do lesa, dokud se nám nepodaří odklidit poškozené a vyvrácené stromy,“ uzavírá jednatel společnosti Ing. Arnošt Buček.

Foto: následky vichřice na polesí Mírov, archiv ALSOL

ČÍST DÁLE:

Prodej klestu a manipulačních zbytků

Nové vybavení pro SOŠ sv. Jana Boska

Joomla SEF URLs by Artio