Skip to main content

Policisté si spolu s lesníky posvítili na motoristy v lese

15. 9. 2020

Olomoucký kraj: Bezmála dvě desítky policistů vyrazily uplynulou neděli do lesních porostů Rychlebských hor v okolí Vápenné a Javorníku, aby se zaměřily na dodržování zákonů u motoristů.

Doprovod jim vůbec poprvé dělali také lesníci z Arcibiskupských lesů a statků Olomouc a Lesů České republiky, kteří v těchto oblastech spravují lesní majetky. Strážci zákona si posvítili především na neukázněné řidiče, kteří nerespektují zákaz vjezdu na lesní cesty či dokonce zákaz vjezdu přímo do lesa, přitom poškozují životní prostředí, plaší zvěř a zároveň ohrožují ostatní návštěvníky lesa. Během čtyřhodinové akce policisté zjistili celkem třináct přestupků.

foto: Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.

,,Menší kontroly probíhají již několik let, ale tentokrát jsme se rozhodli  uspořádat akci ve větším měřítku i ve spolupráci s lesníky, kteří dokonale znají lesní terén a nejvíce ohrožená místa. Policejní hlídky se proto v neděli dopoledne rozjely po celém Jesenicku a kontrolovaly, zda houbaři nechávají svá vozidla na místech k tomu určená a nezkracují si cestu po těžebních linkách i přes zákaz vjezdu. Mimo jiné se hlídky zaměřily také na neukázněné motorkáře, kteří si pletou les se závodní dráhou,“ komentuje nedělní akci mluvčí jesenických policistů por. Ing. Tereza Neubauerová.

,,Lesníci znají dokonale lesní terén a nejvíce ohrožená místa, takže policistům mohou významně napomoci.“

Nejvíce přestupků policisté odkryli u houbařů, kteří v sedmi případech zaparkovali své osobní automobily za zákazem vjezdu. Celkem pětkrát byli strážci zákona nuceni pokutovat řidiče projíždějící lesní cestou přes zákazovou značku bez patřičných oprávnění. Těmto motoristům hrozí pokuta za přestupek proti Zákonu o pozemních komunikacích až dva tisíce korun. Sankce se ale může vyšplhat až na pět tisíc korun při vjezdu do lesního porostu, kdy motoristé poruší Lesní zákon a Zákon o ochraně přírody. Pokud navíc vozidlo poškodí lesní majetek, může si vlastník či správce lesa nárokovat náhradu škody.

,,Máme vyřízené povolení k vjezdu do lesa, ale ráno jsme měli defekt na pneumatice a museli si vzít jiný automobil, na který se již povolení nevztahuje. Ačkoliv jsme se teda ani my nevyhnuli pokutě, vnímám podobné kontroly pozitivně, protože sama vidím to množství aut, které tudy projíždí. Nejhorší situace je v houbařské sezóně, nebo když zrají borůvky, to je to tady jako na václaváku,“ říká Anna Juhaňáková.

,,Nejčastějším prohřeškem bylo parkování za zákazovou značkou.“

Vůbec nejzávažnější přestupek řešili policisté hned na začátku akce, kdy přistihli motorkáře při vjezdu do lesa, kde hrozí vážné poškození porostu a životního prostředí.

,,Kolegové zastavili v lese řidiče motocyklu bez státní poznávací značky, který s sebou navíc neměl doklady o totožnosti ani doklady k vozidlu. I jemu hrozí pokuta ve výši až pěti tisíc korun a náhrada za způsobené škody na lesním majetku,“ popisuje jeden z přestupků ředitelka Územního odboru policie ČR Jeseník plk. Mgr. Bc. Ludmila Andělová a dodává, že nedělní akce byla pilotním projektem a podobné kontroly plánují i do budoucna.

,,Určitě se nejedná o poslední akci svého druhu. Nyní naše hlídky průběžně monitorují pohyb motorových vozidel v lesích a dlouhodobě spolupracují s lesníky.  Do budoucna opět zopakujeme i tuto velkou policejní akci,“ doplňuje plk. Mgr. Bc. Ludmila Andělová.

,,Podobnou akci chceme zopakovat i do budoucna.“

Spolupráci s policií si pochvalují také správci lesa, kteří dlouhodobě bojují především s motorkáři a řidiči čtyřkolek.

,,Motoristé mají les za přírodní tankodrom a vůbec si neuvědomují, jaké škody za sebou páchají. Ať už se jedná o škody viditelné na lesním porostu a sazenicích, nebo ty méně patrné na zvěři a ptactvu, obzvláště v době kladení a hnízdění. Jsem proto moc rád, že můžeme ve spolupráci s Územním odborem PČR Jeseník průběžně provádět hlídky a pokusit se zamezit tomuto nešvaru. Snad se nám to povede dříve, než nějaký neukázněný řidič motorky či čtyřkolky zraní v lese chodce,“ uzavírá vedoucí polesí Vápenná Ing. Vlastimil Koňařík ze společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.

 

ČÍST DÁLE:

Arcibiskupské lesy a statky Olomouc získaly cenu za přínos v oblasti životního prostředí

Arcibiskupské lesy a statky Olomouc zvou na den s lesní pedagogikou

Akce "Pojďme zalesnit Hostýnské vrchy" již 10. 10. 2020

 

 

Joomla SEF URLs by Artio