Vítr v Jeseníkách poškodil tisíce stromů

5. 10. 2020

Rejvíz: Víkendová vichřice si na své konto připíše několik tisíc popadaných stromů a desítky zablokovaných silnic.

Již v průběhu víkendu hasiči spolu s lesníky Arcibiskupských lesů a statků Olomouc odklízeli větve a kmeny stromů z hlavních tahů, ale jejich práce ještě nekončí. Nejhorší situace je v lesnickém úseku Bradlo na polesí Rejvíz, kde i v průběhu pondělí vládne silný vítr.

UPOZORŇUJEME NÁVŠTĚVNÍKY LESA NA RIZIKO PADAJÍCÍCH VĚTVÍ.

,,Chtěli bychom upozornit řidiče i návštěvníky lesa, aby zvážili cestu na Rejvíz, protože zde momentálně bojujeme s následky silného větru. Lidem hrozí nebezpečí nejen na silnicích, ale především v lesích. Průběžně odklízíme popadané stromy a mapujeme riziková místa v lese, kde hrozí pád kmene či větví. Práci nám však komplikuje přetrvávající vítr, proto se do práce naplno pustíme až po utichnutí vichřice,“ komentuje aktuální situaci vedoucí polesí Rejvíz Ing. Libor Petřík a dodává, že konkrétní vyčíslení škod budou mít k dispozici nejdříve v průběhu úterý.

foto: škody po větrné smršti na LÚ Bradlo

Menší nebezpečí hrozí i v dalších lesních porostech ve správě Arcibiskupských lesů a statků Olomouc. Větrná smršť se přehnala také v lesích na polesí Vápenná nedaleko Javorníku, kde lesníci právě mapují škody. ,,Upozorňujeme návštěvníky lesa, aby dbali maximální opatrnosti, nebo nejlépe vůbec nevstupovali do lesa, dokud se nám nepodaří odklidit poškozené a vyvrácené stromy,“ uzavírá vedoucí polesí Vápenná Ing. Vlastimil Koňařík.

ČÍST DÁLE

Více o polesí Rejvíz

Nákup nových pomůcek na lesní pedagogiku

Svatohubertská pouť 2020